גישור
 
גישור היא שיטה ליישוב סכסוכים, שבה המגשר, אשר אמור להיות  גורם ניטראלי, מסייע לצדדים לסכסוך להשיג הסכם בעניין שבו לצדדים יש אינטרס משותף לצד חילוקי דעות.

למה גישור?
מטבע הדברים גירושים ככלל עשויים להיות מוסדרים ביעילות רבה דווקא בהליך גישור, ממספר סיבות:
 • הגירושים מלווים בחוויה רגשית קיצונית, והליך הגישור קשוב גם לצרכים הרגשיים ולציפיות של הצדדים ולא רק לעובדות הטכניות.
 • לאחר חיים משותפים, קשים ככל שיהיו,  לעיתים מסגרת ההידברות מאפשרת להגיע לשיח שאינו זכר לצדדים.
 • באם לבני הזוג ילדים משותפים – הנתק מן הסתם לא יהיה מוחלט גם לאחר הגירושים. הליך גישור יוצר ערוץ ענייני ויעיל לצורך המשך הסוגיות המשותפות לצדדים ומונע הסלמה ופגיעה בילדים.
 • על פי רוב מדובר בהליך קצר וזול יותר.
חשוב לציין! גישור בהליך גירושים אינו 'שלום בית' והמגשר אינו אמור לייעץ לצדדים באשר להחלטות הנוגעות לדילמות בסיום היחסים. במידה ובני הזוג או אחד מהם חותרים להמשך החיים המשותפים – רצוי לפנות לטיפול משפחתי.

הגישור מהו?
 • המאפיין המרכזי של הגישור הוא הרצון החופשי של שני הצדדים לאורך כל הדרך. ניתן להפסיק את הגישור בכל שלב וכל דבר שנאמר בגישור או הצעות פשרה שהועלו אינן מחייבות אם ההליך לא הסתיים בהסכם.
 • מאפיין נוסף הוא הניטראליות של המגשר, אשר אמור לשמוע את הצדדים, מבלי לקחת צד מסוים, גם אם לכאורה הצדק עם אחד מהם.
 • המגשר מסייע להבהרת האינטרסים של הצדדים ולהציג מגוון פתרונות ודרכי פעולה, אך הצדדים הם אלו שמגיעים לפתרון. המגשר אינו כופה דרך פעולה אלא מציג תוצאות אפשריות של הפתרונות השונים.
 • המגשר אינו כפוף לסדרי דין כלשהם. הוא יכול לשמוע את הצדדים, את בני המשפחה, אנשים מטעמם ועוד, הפגישות עשויות להיות ביחד או בנפרד, והמגשר יכול לקבל ראיות אשר אין להן מקום בהליך משפטי.
 • ההחלטות המתקבלות בתהליך של גישור יתקבלו רק במידה שכל הצדדים יתפסו אותן כהוגנות עבורם וכנותנות מענה לצורכיהם, צרכי ילדיהם ואפשרויותיהם במצב הנתון.
 • עם סיום הליך הגישור ניתן להגיש את ההסכם לבית הדין אשר ייתן לו תוקף של פסק דין ורק משלב זה – ההחלטות מחייבות את הצדדים.
המגשר מיהו?
 • המגשר יכול להיות כל אדם בו יבחרו הצדדים.
 • ישנם הרבה גופים שמכשירים מגשרים , חשוב ששני הצדדים ירגישו טוב בהתנהלות תהליך  הגישור.
 • בכל מקרה, ובפרט כאשר מגשר אינו עורך דין, חשוב מאוד שכל צד יפנה עם טיוטת ההסכם לעורך דין מטעמו רק לצורך בדיקת ההסכם על מנת למנוע מצב של ניצול חולשה או השמטת סוגיות מהותיות. 
עורכי דין וטוענים רבניים במסגרת הליך גירושין
 
עורכי הדין (עו"ד) והטוענים הרבניים (טו"ר) הם בעלי מקצוע הבקיאים בחוקים ובהלכות הקשורות לדיני משפחה, תפקידם:
1. לתת יעוץ לגבי התהליכים המשפטיים הצפויים וכיצד להערך אליהם.
2. לסייע בהכנת הסכם גירושים.
3. ייצוג והשתתפות בעת דיונים בבית משפט/בית דין.
רצוי ומומלץ להעזר באיש מקצוע בגלל הידע המקצועי וההתמצאות בהליכים משפטיים. אין חובה להיות מיוצגים על ידי עורכי דין או טוענים רבניים. השופטים והדיינים מעדיפים שהצדדים יהיו מיוצגים.
חשוב לדעת שמי שאינו עורך דין או טוען רבני לא רשאי לייצג בבית הדין ובבית המשפט.

 
מהו טוען רבני ומהו עורך דין?
 
הטוען הרבני עוסק בעיקר בדיני משפחה מול בתי הדין הרבניים.

עורך הדין רשאי לייצג אדם במגוון תחומים בפני בית המשפט, בתי דין, בוררים וגופים ואנשים בעלי סמכות שיפוטית או מעין שיפוטית. כמו כן רשאי לערוך מסמכים בעלי אופי משפטי, להעניק חוות דעת משפטיות ועוד.

מהם ההבדלים? במי כדאי לבחור?
ככלל, כמו בכל תחום, חשוב לבחור באיש מקצוע מנוסה, אשר אתם חשים בנוח אתו. אם עניינכם מתנהל בבית המשפט לענייני משפחה – רק עורך דין יכול לייצג אתכם, אולם בבית הדין הרבני - סמכותו של טוען רבני שווה לסמכותו של עורך דין.
עורך הדין בקיא בתחומים רבים, גם עורכי דין המתמחים בדיני משפחה יכולים לעיתים לסייע בנושאים נוספים הכרוכים בגירושים כמו שינוי בעלות על הדירה המשותפת, עמידה מול הוצאה לפועל ועוד.
קיימים אנשי מקצוע בעלי הסמכה כפולה – טוענים רבניים ועורכי דין.